top of page

Çocuğum tırnak yeme alışkanlığından nasıl vazgeçer?

Tırnak yemenin en önemli nedenlerinden biri de çocuklarda ki stres, huzursuzluk ve gerginlik olduğu için kesinlikle ona tırnak yememesi hususunda baskı yapmamak gerekir. Çocuğunuza tırnak yememesi için yapacağınız ikazlar onun bu konuyu daha üstelemesine neden olur ve zaten gergin olan yapısı daha da stresli bir hale gelir. Bu da tırnak yemekten vazgeçmesi bir yana dursun bu durumun daha da fazla bir şekilde devam etmesine neden olabilir.

Çocuklar genelde aileleriyle yeterli iletişim kuramamaları ve ailede huzursuzluk olması dolayısıyla tırnak yemeye eğilim gösterirler. Bu nedenle aile saadeti de her ne kadar yaşı küçük olsa çocuğun psikolojisine yansıyacaktır. Aynı şekilde mutsuz ailelerin çocuklarına da ortamın negatif havası; stres, ağlama, hırçınlık ve tırnak yeme gibi alışkanlıklarla da yansır. Çocuğu tırnak yemekten vazgeçirmek istiyorsak onunla bu konuyu gayet sakin bir şekilde oturup konuşmak gerekir. Ona bu yaptığının iyi bir hareket olmadığını, dışarıdan insanların hoş karşılamayacağını, tırnaklarından bulaşabilecek mikropların sağlığını tehlikeye sokabileceğini ve bu alışkanlığından vazgeçmesinin onun için çok önemli bir gelişme olacağını kendisine tatlı bir dille anlatmak gerekir. Çocuğa kızmak, korkutmak ve baskı kurmak hatalı bir davranış olacaktır.

Çocuğumuz yaptığı yanlış hareketin bilincine vardığında ona bu konuyla nasıl mücadelede edebilip bu alışkanlığından kurtulması için ipuçları vermek ve yardımcı olmak gereklidir. Örneğin; çocuğumuz özellikle günün belirli saatlerinde ya da tv izlemek gibi belirli durumlarda tırnak yemeye başlıyorsa ona o saatlerde veya tv izlerken oyalanabileceği oyuncaklar vererek bu süreci geçiştirebiliriz. Yani onun vaktini tırnak yemekten çok daha iyi bir şekilde geçirmesini sağlamalıyız. Gerekirse onu parka, dışarıya gezmeye götürüp bu alışkanlığını unutmasını sağlayabiliriz. Çok küçük yaşlarda çocuğun ilgisini başka yöne çekmek işe yarayacaktır. Bu biraz zaman alacaktır fakat giderek bu alışkanlığını bırakacaktır.

Tırnak yemenin bırakılması için en önemli nokta altta yatan sebebin ortadan kaldırılmasıdır. Siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın, çocukta kaygıya ve strese sebep olan nedeni ortadan kaldırmadan tırnaklarını yemesinin önüne geçmeniz çok zor olacaktır.


60 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page