top of page

Okul Öncesi döneme ne zaman başlamalıyız?

Güncelleme tarihi: 13 Eyl 2021

Benim çocuğum okul öncesi döneme hazır mı?Her çocuk belirli bir yaşa geldiğinde, kendi akranları ile birlikte olmayı ve arkadaş ortamında sosyal ortamın içerisine dahil olmayı ister. Aslında bu insan doğasının bir gerçeğidir. Her insan doğar ve belirli bir dönemde artık etrafındaki insanların çoğalmasını ve kendi yaşıtları ile bir şeyler paylaşmayı tercih eder.

İşte bu nedenle çocuklarda belirli bir dönem itibari ile sosyal ortama dahil olmaları gerekmektedir. Bu dönem yapılan araştırmalarda okul öncesi döneme başlama yaşı olarak 25 aydan itibaren belirlenmiştir. 25 ayını dolduran çocukların artık idrak etmeleri ve belirli hayat sorumluluklarını üstlenmeleri çocukların gelecekteki yaşantıları için önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalarda okul öncesine erken başlayan çocuk ile okul öncesine geç başlayan çocuk arasında belirli dönem sonunda belirgin farklılıklar gözlemlenmektedir. Okul öncesi döneme erken başlayan çocuklar, özgüveni yüksek, daha araştırmacı ve sosyal ortama daha çabuk ayak uydurabildikleri gözlemlenmektedir. Yine yapılan araştırmalarda okul öncesi döneme erken başlayan çocukların daha mutlu ve ilk okula başlama dönemlerinde daha belirgin başarı kazandıkları gözlemlenmiştir.

Bazı aileler ve ebeveynler çocuklarınının ömür boyu bir okul serüveninin içerisinde olacaklarını ve belirli bir zamandan sonra okuldan sıkılabileceklerini düşünmelerine rağmen, okul öncesi döneme erken başlayan çocuklar, eğerki mutlu bir ortama dahil olduklarında aksine daha mutlu ve özgüveni yüksek bir yaşantı sürmektedirler. Aslında bütün bu anlatılanların en başında doğru bir okul tercihi yapılması ve çocuğun güven içerisinde okul öncesi döneme başlatılması ilk sırada gelmektedir. Çünkü çocuklar ancak mutlu ve aktif bir öğrenme ortamında sosyal,duygusal, bilişsel ve psikomotor alanlarda yeterli gelişimi gösterebilir.

çocukluk dönemlerimiz insan kişiliğinin temelini oluşturmaktadır. Erdemli, güvenilir, çalışkan, çevreye karşı duyarlı, saygılı ve sevgi dolu bireyler yetiştirebilmenin yapı taşıdır çocukluk dönemi. Bu dönemin olumlu etki bırakmasındaki en büyük pay ise önce aile ve sonra da okul öncesi eğitimdir. mutlu ve sevgi dolu bir ortamda yetişen ve eğitim alan çocukların ileriki yaşlarındaki başarı oranları gözle görülür bir yükseliş göstermektedir. Bu nedenle çocuğun sevildiğini ve değer gördüğünü hissettiği bir ortamda her açıdan gelişimini sağlayan bir eğitim alması oldukça önemlidir.

okul öncesi dönem tüm hayatımızı derinden etkileyen ve kişilik oluşumunu olumlu yönde destekleyen önemli bir dönemdir. Bir çocuğun mutlu, aktif ve sevgi dolu bir eğitim ortamında bulunmasının ne kadar önemli olduğunu unutmamalı, çocuğumuz için seçeceğimiz okul öncesi kurumda bu hususları göz önünde bulundurmalıyız. Her çocuk kıymetlidir ve en iyi şekilde eğitim alma hakkına sahiptir. ebeveynler olarak bizlerin görevi ise onları mutlu olacakları, sosyalleşmelerini sağlayacak aktif bir okul öncesi eğitim almalarını desteklemektir.


120 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page